2012 szeptember 27. | Szerző: |

9. Bejegyzés

Közérdekű

Elöljáróban annyit szeretnék mondani, hogy nagyon nagyon köszönöm, hogy nap mint nap ilyen sokan látogatjátok a blogomat, és látom, egyre többen vagytok feliratkozva is. Hihetetlenül jól esnek a pozitív visszajelzések is. 🙂 Egy hét alatt több, mint 2000 oldalmegtekintés, ez nem semmi, nem gondoltam volna. És ezért hálás vagyok nektek, kedves olvasóim! Remélem a továbbiakban is hasznos információkkal foglak ellátni benneteket. Valamint kaptam visszajelzést, hogy a blog egyik bejegyzése hatására, az illető végre mert segítséget kérni, tudom, ez még csak egy személy, de nekem sokat jelent, hogy ezen az egyen is egy lépést tudtam segíteni.
Ezen kívül még annyi, hogy egyre több bővítés készülődik az oldalon, amihez “húgocskám”, Anna segítségét is igénybe veszem, hiszen én már “öreg vagyok” ezekhez a modern dolgokhoz, mint hogyan illesszünk be zenelejátszót a blogra, meg hasonlók, ezért neki is köszönöm a lektorálást, és a technikai segítséget. 🙂

Egyéb evészavarok:

És akkor még a mai bejegyzésben pár szót ejtenék egyéb, talán kevésbé ismert evészavarról, melyek közül egyre egyik olvasóm/barátnőm, Timi hívta fel a figyelmem, hogy ezt is beleírhatnám, ezúton is köszönöm a hasznos tanácsot. 🙂

1. Emetofóbia- rettegés a hányástól:

Az emetofóbia azt foglalja magában, hogy a beteg retteg a hányástól, és annak minden formájától, még csak a gondolatától is. Ezért, hogy ezt elkerülje, kerüli az olyan helyeket ahol elkaphat egy esetleges hányással járó fertőzést, és minden ételét gondosan megválogatja, szavatossági idejét az ételeknek szigorúan betartja, nem eszik közétkeztetésben, és csak nagyon kevés táplálékot vesz magához, amit tudja, hogy nem tudna még kihányni. Ezek a betegek állandó szorongásban vannak, mert soha nem tudják, hogy mikor találkoznak össze egy hányó gyerekkel, vagy a tévében is akár láthatnak ilyet. Amint meglátják, vagy meghallják a hányással kapcsolatos dolgot, tipikus tünetei jelentkeznek: izzadás, heves szívdobogás, remegés, ájulás érzés, és menekülés a helyszínről. 
Ez a fajta evészavar valószínűleg egy korábbi, hányással kapcsolatos kulcsélmény, megalázottság következménye, mely még a gyerekkorból indult, de ezen kívül más, pl.: egy autoriter szülői nevelés is hozzájárulhat. Sokszor nem mernek beszélni problémájukról, és ha mernek is, gyakran tévesen anorexiásokként kezelik őket, pedig a lényeg különbség az anorexia és az emetofóbia között, hogy ők nem a hízástól, hanem a HÁNYÁSTÓL félnek. 
Kezelésük: 
a.) Feltáró terápia: a hányáshoz kötődő gyerekkori rossz emlék feltárása, annak átbeszélése, és más megvilágításba kerülése.
b.) Kognitív-behavior módszer: az élmények újbóli átélésén keresztül próbálják az “érzéketlenítést” a kiváltó okig visszavezetve.
c.) Relaxációs és hipnoterápia;
d.) Gyógyszeres kezelés.

2. Drunkorexia:

A drunkorexia azt jelenti, hogy a fiatalok az alkoholban lévő kalóriákat az evés kihagyásával spórolják meg. Vagyis, azért, hogy soványak maradjanak inkább nem esznek semmit, csak ihassanak némi alkoholt. Ennek nyilván szociális nyomás áll a hátterében. 
Veszélyei: Viselkedési problémák, koncentrációs zavarok, alkohol mérgezés, az alkohol “felszabadító ereje” miatti kockázatos szexuális légyottok veszélyei…

3. Orthorexia nervosa:

Az orthorexiások napjuk szinte egész részét azzal töltik, hogy megtervezzék a tökéletes, és mérhetetlenül egészséges táplálékukat. Csak olyan ételeket esznek meg, ami a “nagykönyvben” meg van írva egészségesnek, elszigetelődnek a külvilágtól, egyes esetekben akár munkájukat is elveszíthetik, mert nem tudnak koncentrálni feladatukra, csak arra, hogy eltervezzék a következő ételt. Sokszor felsőbbrendűség érzése is megjelenhet, azok felé, akik nem követik a helyes, “egészséges” életmódot, pedig gyakran ők is csak hiedelmekből választ. Egyre kevesebb ételt fog fogyasztani, mert idővel mindenben talál hibát, melynek következtében vitamin hiány, alultápláltság, súlyos esetben halál léphet fel.


Hát röviden ennyit szerettem volna az evészavarokról, ha van kérdés/kérés, nyugodtan írjatok ide, vagy a luciajuhasz91@gmail.com email címre, és megpróbálok mihamarabb válaszolni, és ha kell, utána nézni az esetleges kéréseknek. További szép estét mindenkinek! 🙂

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Juhasz Lucia says:

    Nagyon szívesen, örülök,ha segíthettem. És igen, átélni nyilván nagyon nehéz lehet, senkinek sem kívánom ezeket a dolgokat amiket ide leírok. Kitartást mindenkinek aki benne van!

  2. Anonymous says:

    Köszönöm , hogy leírtad ezt is.. átélni ezt a legnehezebb.. és mikor már tudod , hogy 35 kg vagy, de nem mersz enni , mert sírsz az étel felett , mert rettegsz, hogy kihányod.. senkinek nem kívánom ezt az érzést! Üdv : Timi


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Bemutatkozás

Üdvözöllek kedves olvasó! Örömmel fogadom, hogy olvasod a blogom, hiszen ha nem tennéd, nem olvasnád most ezt a bemutatkozást, ezért ezt had köszönjem meg most Neked! 2012. 09. 17-én kezdtem el blogot írni, egy számomra nagyon fontos témáról, mellyel szerintem az emberek nem foglalkoznak eleget, ez pedig nem más, mint a tinédzserkori krízis problémák. Ezekre a helyzetekre szeretném felhívni a figyelmet, hogy elkerüljük a depresszió, az öncsonkítás vagy ne adj' Isten az öngyilkosság felmerülőben lévő gondolatát. Az írásaim úgy szólnak fiataloknak, mint ahogyan időseknek is, akik gyereket nevelnek. Ezen témán kívül írásaimban olykor szarkasztikus stílusban kritizálom a világot, és szabad véleményt alkotok egyes élethelyzetekről. Jó olvasást kívánok, kritikákat mindig is elfogadtam, ezután is várni fogom őket.

Legutóbbi hozzászólások

Kategória

Látogatottság

Blogkövetés

Iratkozz fel a heti hírlevélre és többé nem maradsz le a friss tartalomról.

Az adatkezelés további részleteiről itt olvashatsz: Felhasználási feltételek és Egyedi adatkezelési tájékoztató

Üzenj a blogger(ek)nek!

Üzenj a kazánháznak!

Blog RSS

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!