44. Bejegyzés

2013 április 18. | Szerző:

Hármast kaptam…

Sok mindentől félünk az életben. Van aki egyes állatoktól, van aki egyes emberektől, katasztrófáktól, és vannak akik betegségektől. Meg merem kockáztatni, hogy ez utóbbitól félnek a legtöbben. “Az egészség nem minden, de egészség nélkül minden semmi.” hangzik Arthur Schopenhauer híressé vált mondata. Azt mondják, pénzért nem lehet egészséget venni, ezért az egészség a legnagyobb érték. Én azért ezzel vitatkoznék kicsit. Ugyanis az egészség fenntartásához hozzátartoznak olyan dolgok is, mint minden napra egészséges, változatos táplálék biztosítása, friss zöldségek, gyümölcsök vásárlása és fogyasztása, minőségi összetevők beszerzése. Ezt viszont nagyon sokan nem tudják megengedni. Ehhez mind pénz kell. És akkor még nem beszéltem egyes védőoltásokról. Bizonyos betegségekre van hozzáférhető védőoltás, de az emberek nem tudják beadatni maguknak, vagy a gyereküknek. Ott van a Rota vírus ellenszere, mely évente több ezer csecsemőt betegít meg és az életébe is kerülhet, de sajnos nem tudja minden szülő kifizetni a közel 100 000 ft-os védőoltást. Bármennyire is szeretné az ember megadni a gyerekének a legjobbat és a legtöbbet.
És ott van a Humán Pappiloma vírus ellen beszerezhető HPV védőoltás, melynek szintén ilyen ára van. Persze vannak egyes községek, akik biztosítják a település leányzóinak a védőoltás megszerzését, és ez dicséretes, hiszen ha már egy a hétköznapokban jelen levő betegséget meg lehet előzni, akkor azt támogatni kellene.
“A méhnyakrák a második leggyakoribb ráktípus a nők körében világszerte, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint évente 500 ezer új esetet regisztrálnak, és 250 ezer halálesetet okoz. Csaknem valamennyi méhnyakrákos eset a HPV-vírussal való fertőzéshez köthető, amely a szaporítószervek leggyakoribb vírusfertőzése.” És ha már feljött ez a téma, beszélnék pár szót róla, hiszen nem is gondolnánk, gyakorisága ellenére, mennyire nincsenek tisztában jelentőségével az emberek.
A HPV bőrkontaktus útján terjedő vírus, de elkaphatjuk közös törülköző használatával, nyilvános vécén, meleg vizes fürdőben vagy szoláriumban is. A vírus a bőrön telepszik meg, nagyon sok ember hordozza, de nem mindenkinél okoz tünetet. Egy legyengült immunrendszer viszont kitűnő lehetőség a vírus kibontakozásának. És hogy mit is okoz ez a vírus? Ezidáig a méhnyakrák kialakulásáért tették felelőssé, de a legújabb kutatások más daganatok meglétéért is őt okolják. Nem maga a vírus váltja ki a rákot, hanem közvetve segíti elő a rák kialakulását. Ahogyan Mészáros doktor úr magyarázta, nem mindegy, hogy sík talajon állok, és valaki meglök, akkor csak hátrálok egyet, teszek egy lépést a szintén sík talajra, de ha egy szakadék szélén állok, és ott lök meg valami, akkor a mélybe zuhanok. A HPV a löket. Nem tudhatjuk mi van mögöttünk, hogy okoz e rákot a későbbiekben, vagy “csak” egy kisebb gyulladást. Amennyiben kimutatják valakinél ezt a vírust egy átlagos méhnyakrák szűrés során, annak fényében, hogy mennyire van elterjedve a vírus, 5 (illetve 6, mert van 0-s is, de az az értékelhetetlen, hibás kategória) kategóriát különítünk el. Ha valakinek a méhnyakrák szűrésének eredménye P1, vagy P2-es lett, az normálisnak tekinthető, ha P3-as, akkor a cytológia (szövettan) olyan sejteket mutatott ki a levett mintából, amiknek normálisan nem kéne jelen lenniük; a P4 és P5-ös eredmény pedig azt mutatja, hogy rákos sejteket tartalmaz a kenet.
Térjünk ki kicsit erre a misztikus hármasra. Amennyiben valakinek P3-a lett, kap a Klinikától egy “szerelmes levelet”, melyben megkérik a delikvenst, hogy 3-6 hónap múlva menjen ismétlésre. Az esetek egy részében az ismétlés jó eredményt hoz, másik részében ismét kap egy hármas értéket. Ekkor felajánlják a műtétet, amit konizációnak (conisatio) nevezünk, ami abból áll, hogy a méhnyakról kivágnak egy kb. 1×1 cm átmérőjű, kúp alakú kis testet, ami gyulladásban van a vírustól, és ezt szövettanra küldik, ahol kimutatják, hogy van e rákos elfajulás, vagy nincs. A legtöbb esetben nincs, és ezzel a műtéttel gyógyulttá lehet nyilvánítani az egyént. Maga a műtét egy egynapos bentfekvést igényel, de utána még minimum egy hétig feküdni kell, és két hétig kímélő életmódot folytatni. Tapasztalatból mondom, nem is lehet másként, ugyanis igencsak ledönti az embert a lábáról, én most vagyok műtét után harmadik héten, és most kezd stabil lenni a járásom, már nem szédülök, és kezd erőm lenni. Igen, én is átestem ezen a szörnyű műtéten. Ami igazán szörnyű és megrázkódtató volt, hogy 21 évesen, a múlt héten ilyenkor még arra vártam, vajon találnak e rákos sejteket avagy sem. Vajon fogok még valaha szülni? Mi lesz ha találnak valamit? Járhatok kemoterápiára… Elmondani sem tudom, hogy pszichésen mennyire legyengíti az embert, és milyen nehéz ezt elhinni és feldolgozni ilyen fiatalon. És ha belegondolok, hogy mindez megelőzhető lett volna…egyszerűen borzongok tőle. Ez így nem helyes. Hiszen tudom, hogy nem tettem semmi olyat, amivel kiérdemeltem volna ezt.
Hát nem bonyolítanám tovább a dolgokat, szerettem volna leírni, hogy min mentem keresztül, hiszen egy komoly dologról van szó, ami megelőzhető, ezért aki teheti, és van rá lehetősége, az vegye fel a védőoltást, melyről bővebben a nőgyógyászotok vagy a háziorvosotok tud tanácsot adni, illetve a védőnőtől is nyugodtan kérdezhettek, hogy hol tudjátok beszerezni. Három oltásból áll a védőoltás, darabja olyan 30-35 ezer forint körül mozog, tehát a három adag 100000 ft körül van, és vényre kapható. Aki pedig nem teheti, az annyit tegyen meg az egészségéért, hogy miután elkezdi a nemi életet, évente egyszer menjen el méhnyakrák szűrésre a körzetébe eső nőgyógyászati rendelőbe. Egy öt perces kellemetlenség megmentheti az egész életed…
Címkék:

43. Bejegyzés

2013 április 9. | Szerző:

Borderline

Ma egy igen ritka, ám általam az utóbbi időben egyre jobban megismert betegségről szeretnék írni, mert úgy gondolom, nagyon kevesen tudnak erről az állapotról bármit is.
A borderline lényegében egy személyiségzavar, mely során az egyén állandó kettősséget érez mind magával, mind a környezetével kapcsolatban. Szélsőséges és kiszámíthatatlan viselkedései vannak. Mikor egyszer valamire egyféleképpen reagál, ugyanarra a valamire másik pillanatban már teljesen ellentétes érzelmeket fog táplálni. Például egy személyre is irányulhat ez a kettősség, egyik nap még imádja az illetőt, másnap már lehordja mindennek, és összeveszik vele. Persze a másik személy csak áll tátott szájjal és nem érti, mi folyik itt, mi történhetett egy éjszaka alatt. Ezt nagyon nehéz a beteg családjának és környezetének is megélnie. Nagyon sok türelemre van szükség hozzájuk. Igazából nem beszélhetünk konkrét “betegségről”, sokkal inkább állapotról. 
Ez a szélsőséges személyiség állapot megnehezíti az egyénnek a beilleszkedését, barátkozását, sokszor eltaszítja magától az embereket, emiatt a párkapcsolataik sem eredményesek, vagy egyáltalán nincs. Gyakori jelenség még az érzelmek kettősségéből kifolyólag az, hogy  egyik pillanatban szeretetre vágyik, a másikban eltaszítja magától az őt szerető embereket. Vagy például magányra panaszkodik, ha viszont társasága akad, egyedül akar lenni. Mindezek ellenére állandó újdonságokra vágynak és félnek a magánytól.
A tudatlanok kiállhatatlankodásnak is vélhetik, pedig ennek mélyebb gyökere lehet, mint csupán egy kis szőrözés. 
Állandó jelleggel jelen van életükben a szorongás és a depresszió. Gyakran fenyegetőznek öngyilkossággal, és azt meg is kísérlik, vagy agresszívek lehetnek önmagukra vagy környezetükre nézve is. 
Feszegetik az erkölcsi normák határait, gyakran előfordulnak összetűzéseik a törvénnyel. 
Általában más betegségekkel társul, mint:
  • alkohol-,
  • drogfogyasztás, 
  • önsértések,
  • egyéb pszichiátriai betegségek.
A kettős érzelmekből és személyiségzavarból kifolyólag nagyon nehéz a kezelésük, mert egyik pillanatban együttműködnek, és elfogadják az ajánlásokat, míg máskor ellene vannak, és nem akarják az egészet, szilárd meggyőződésből, hogy ez nem kell nekik. Hosszú távon pszichoterápiás kezelésre van szükségük, ami akár évekig is eltarthat. Gyakran kell gyógyszereket szedniük, (szorongásoldókat, antidepresszánsokat) melyekkel az a probléma, hogy nagy a hozzászokás veszélye. A pszichoterápia célja, hogy újraépítsék az egyén személyiségét, és ehhez hosszú időre van szükség, valamint nagyon fontos eleme a gyógyulásnak a bizalom. E nélkül nem fogja magát hagyni, elutasító lesz. Elutasítását pedig nagyon fontos megértenünk, és nem ellenszegülni vele, mert annál rosszabb lesz, annál jobban fog ellenünk szegülni, és a bizalom is elillan rövidesen. 
Ha környezetünkben tapasztalunk ilyen hasonló viselkedést valakinél, gondoljuk át, mióta tart nála ez a viselkedés, mert lehet, hogy van neki egy kiinduló pontja, például egy gyerekkorban átélt szexuális bántalmazás, elhanyagolás, bántalmazás. Próbáljunk nyugodtan beszélni vele, és a bizalmába férni. Csak azzal tudunk neki segíteni, ha megértőek vagyunk, és ha “harap” nem “harapunk vissza”, inkább minél nyugodtabban elérni, hogy ő is megnyugodjon. Ha megbánt bennünket, ne gerjesszük tovább a tüzet azzal, hogy visszaszólunk, hiszen minél nagyobbat ütünk a labdára, az annál erősebben pattan vissza.
És ne felejtsük, a borderline nem egyenlő az igen gyakori PMS-el, ami “azok” a napok előtt irányítja a nők viselkedését, bár tudom, elég hasonló tüneteket produkálunk olyankor, mint a fent említett utállak-imádlak kombináció. 😉

Miközben keresgéltem a képeket, rábukkantam egy Amanda Jenssen nevezetű énekesnőre, és annak Borderline c. dalára, érdekesség kedvéért berakom, a dal magyar fordítását sajnos nem találtam, így egymagam vállalkoztam e feladatra, természetesen nem álltam neki az egésznek, csak a lényegét. Köszi a segítséget Bandinak:
“Mert kirohanunk az időből, és én elveszítem az eszem,
Azt mondják, jól kell lennem, de én soha nem vagyok jól,
Kifutunk az időből, mert elvesztem az eszem,
És hol vagy te?
Mert nem tudom, merre kellene mennem,
Kedvesem,
Én vagyok a határvonal (Borderline)
A dolgok változhatnak, de én zűrzavaros vagyok,
Ez csak egy újabb szombat este,
Gyere, nézd végig ahogy megfulladok, és vedd el ami maradt a talált tárgyak osztályán. 
Hajnali 4 óra, vajon bezártam az ajtót?
Mindig hiányzol, de nem tudom, hogyan érzel,
Többet vajon?
A szörnyek amik beköltöztek a fejembe,
új barátokat hoztak az ágy alá.
“Én megállítom őket” mondtad.”
Címkék:

Bemutatkozás

Üdvözöllek kedves olvasó! Örömmel fogadom, hogy olvasod a blogom, hiszen ha nem tennéd, nem olvasnád most ezt a bemutatkozást, ezért ezt had köszönjem meg most Neked! 2012. 09. 17-én kezdtem el blogot írni, egy számomra nagyon fontos témáról, mellyel szerintem az emberek nem foglalkoznak eleget, ez pedig nem más, mint a tinédzserkori krízis problémák. Ezekre a helyzetekre szeretném felhívni a figyelmet, hogy elkerüljük a depresszió, az öncsonkítás vagy ne adj' Isten az öngyilkosság felmerülőben lévő gondolatát. Az írásaim úgy szólnak fiataloknak, mint ahogyan időseknek is, akik gyereket nevelnek. Ezen témán kívül írásaimban olykor szarkasztikus stílusban kritizálom a világot, és szabad véleményt alkotok egyes élethelyzetekről. Jó olvasást kívánok, kritikákat mindig is elfogadtam, ezután is várni fogom őket.

Legutóbbi hozzászólások

Kategória

Látogatottság

Blogkövetés

Iratkozz fel a heti hírlevélre és többé nem maradsz le a friss tartalomról.

Az adatkezelés további részleteiről itt olvashatsz: Felhasználási feltételek és Egyedi adatkezelési tájékoztató

Üzenj a blogger(ek)nek!

Üzenj a kazánháznak!

Blog RSS

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!